Ziemniak – Warzywo Września
Ziemniak, znany dzisiaj jako jedno z podstawowych warzyw w polskiej kuchni, ma za sobą fascynującą podróż z Ameryki Południowej do Europy. Roślina ta pochodzi z terenów dzisiejszego Peru i Boliwii, gdzie była uprawiana przez rdzennych mieszkańców już kilka tysięcy lat temu.
Do Europy ziemniak dotarł w drugiej połowie XVI wieku dzięki hiszpańskim konkwistadorom, którzy przywieźli go na Stary Kontynent jako ciekawostkę botaniczną. Początkowo traktowany był raczej jako roślina ozdobna lub ciekawostka, a nie jako wartościowe pożywienie.
W Polsce ziemniak pojawił się najprawdopodobniej na początku XVII wieku. Według jednej z popularnych legend, do naszego kraju sprowadził go Jan III Sobieski, król Polski, po powrocie z jednej ze swoich wypraw wojennych. Inne źródła sugerują, że ziemniak trafił do Polski dzięki niemieckim osadnikom, którzy przynieśli ze sobą jego sadzonki.
Początkowo ziemniak nie zyskał dużej popularności – był traktowany z nieufnością i długo nie odgrywał większej roli w codziennej diecie. Dopiero w XVIII wieku, dzięki staraniom władz, które propagowały uprawę ziemniaka jako sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego, stał się powszechnie uprawianym warzywem.
Dziś trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez ziemniaków, które stały się podstawą wielu tradycyjnych potraw, takich jak placki ziemniaczane, pyzy czy kopytka.
Moja mama regularnie przygotowuje zapiekankę ziemniaczaną w brytwance przekładając cieniutkie plastry ziemniaka, boczkiem i szpinakiem po czym wszystko zalewa przygotowanym wcześniej sosem beszamelowym z dodatkiem parmezanu. Ser w sosie sprawia, że zapiekanka w trakcie pieczenia rumieni się na brązowo dodając daniu smaku i wyglądu. Czas pieczenia to ok. 1 godzina w 150 stopniach.