Zagłosowaliśmy w Budżecie Obywatelskim

Głosowanie zakończone. Z 44 projektów wybranych zostało 18. Przestawiamy pomysły, które dzięki Państwa głosom zostaną zrealizowane, w kolejności od największej liczby głosów.


Aleja 100 drzew. 1024 głosy, koszt: 280 000 zł
Projekt zakłada zasadzenie rzędu sadzonek 100 drzew jako bariery od strony trasy szybkiego ruchu na terenie Okęcia, wzdłuż ulicy Zbiorowej.

Zielona Dzielnicy Włochy. Tak dla czystego powietrza. 1002 głosy, koszt 257 000 zł
Nasadzenie krzewów w pasach drogowych ul. Bakalarskiej, Radarowej, Sulmierzyckiej, Lechickiej, Strubiczów, Trapez i Hynka. Zakupione i zamontowane zostaną worki do kropelkowego podlewania drzew.

Chronimy jerzyki i wróble we Włochach – montaż skrzynek lęgowych. 964 głosy, koszt: 48 000 zł
Proponowane lokalizacje montażu skrzynek lęgowych to m.in.: ul. 1 Sierpnia 36 a, Al. Krakowska 107, Al. Krakowska 255, ul. Borsucza 15, ul. Centralna 24, ul. Cietrzewia 2, ul. Cyprysowa 25, ul. Konewki 1, ul. Łopuszańska 89, ul. Plastyczna 31, ul. Sabały 23, ul. Sabały 45, ul. Słowicza 47.

Łąki kwiatowe w Alejach Jerozolimskich. 929 głosy, koszt: 11 150 zł
Łąka kwiatowa wraz z hotelem dla owadów i tablicą informacyjną powstanie na obecnym trawniku na ul. Łopuszańskiej, przy skrzyżowaniu z Alejami Jerozolimskimi.

Zakup nowości wydawniczych dla Biblioteki. 907 głosów, koszt: 100 000 zł
Celem projektu jest zakup nowości wydawniczych tj. książek ( w tym literatury obcojęzycznej ) , audiobooków i filmów. Nabyte nowości udostępniane będą w 6 placówkach bibliotecznych działających w Dzielnicy Włochy.
1. Biblioteka przy ul. 1 Sierpnia 36A – Wypożyczalnia nr 28
2. Biblioteka w Pałacyku ul. Ks. J. Chrościckiego 2 – Wypożyczalnia nr 30
3. Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 22 ul. Ks. J. Chrościckiego 2
4. Czytelnia i Wypożyczalnia nr VI ul. Ks. J. Chrościckiego 2
5. Biblioteka przy ul. Astronautów 1- Wypożyczalnia nr 71
6. Biblioteka przy Alejach Jerozolimskich 200 – Wypożyczalnia nr 17
Zakupione nowości będą udostępniane wszystkim zainteresowanym w godzinach pracy biblioteki tj. minimum 47 godzin tygodniowo, w tym w 3 placówkach również w soboty.
Przy średniej cenie książki/audiobooka 30 zł. pozwoli na zakup około 3 tyś. nowych tytułów.

Woda – życia doda. Źródełko-poidełko w Parku Kombatantów. 842 głosy, 44 500 zł
Poidełka są dostosowane do trzech wysokości: dla dorosłych, dla dzieci i dla zwierząt.
Posiadają przycisk uruchamiający wypływ wody oraz bezdotykowy, higieniczny system fontann.
Wodą z ogólnodostępnego poidełka będzie można ugasić pragnienie na miejscu, napełnić butelki wodą lub delikatnie odświeżyć skórę.

W zdrowym ciele zdrowy duch. 777 głosów, koszt: 84 320 zł
Zajęcia pilates, callanetics, zdrowy kręgosłup, joga, gimnastyka dla seniorów, aerobik – prowadzone będą w kilku miejscach:
1. Szkoła Podstawowa nr 88, ul. Radarowa 4b
2. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5, ul. Astronautów 17
3. CLIX Liceum Ogólnokształcące, ul. Solipska 17/19
4. Zespół Szkół nr 17, ul. Promienista 12a
5. przy Stawach Cietrzewia
6. przy Stawach Koziorożca
7. Park im. M. Kotańskiego

Pierwsze kieszonkowe parki w Dzielnicy Włochy – tak dla zieleni! 275 głosów, koszt: 225 000 zł
Projekt zakłada utworzenie dwóch parków kieszonkowych.
Zgodnie z definicją park kieszonkowy jest to publicznie dostępny niewielkich rozmiarów park. Parki kieszonkowe są często tworzone na pojedynczych małych niezabudowanych działkach lub na niewielkich fragmentach gruntu o nieregularnym kształcie między działkami budowlanymi. Powstaną w rejonie al. Krakowskiej, ul. Geologicznej i ul. Łobeskiej oraz przy ul. Borsuczej w rejonie ul. Bakalarskiej.

Letnie kino nad stawami – edycja 2020. 671 głosów, koszt: 65 000 zł
Na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej nr 94 przy ul. Cietrzewia 22a obejrzymy wspólnie filmy. Repertuar zależał będzie od dostępności u dystrybutorów.

Zakup gier planszowych dla bibliotek. 634 głosy, koszt: 20 000 zł
Wypożyczalnia nr 17 (Al. Jerozolimskie 200) i Wypożyczalnia nr 28 (ul. 1 sierpnia 36a) wzbogacą swoją ofertę o nowe planszówki.

Kaczkomat przy Stawie Koziorożca. 612 głosów, koszt: 25 000 zł
Automat wydający właściwą karmę dla kaczek pozwoli zmniejszyć ilość chleba rzucanego ptakom, który truje ptaki i zanieczyszcza wodę. Kaczkomat wyda też właściwą ilość karmy na dzień.

Malowanie znaków poziomych na lokalnych drogach. 602 głosy, koszt: 35 000 zł
Znaki poziome zostaną namalowane na wszystkich skrzyżowaniach ulic: Śląskiej, Kłosia, Płużańskiej, Gryczanej i Starowiejskiej.

Plac zabaw i toaleta dla psów przy torach. 537 głosów, koszt: 117 500 zł
Projekt polega na utworzeniu placu zabaw z przeszkodami dla psów, wybiegu i psiej toalety na nieużytkach wzdłuż torowiska przy ul. Tynkarskiej.

Mural Miasta-Ogrodu Włochy przy ul. Bolesława Chrobrego 7. 533 głosów, koszt: 57 000 zł
Celem projektu jest stworzenie wizualnej wizytówki Włoch poprzez namalowanie muralu utrzymanego w konwencji „Miasta-Ogrodu” – symbolu dzielnicy.

Pod koniec lat 20. ubiegłego stulecia Włochy zostały rozparcelowane zgodnie z angielską ideą miasta–ogrodu, a wypracowany ówcześnie układ urbanistyczny, pełen zieleni i zabytkowej architektury zachował się do dziś. Namalowany mural na ścianie budynku przy ul. Bolesława Chrobrego 7 stanie się symbolem tej idei i pozytywnie ożywi wizerunek przestrzeni publicznej w dzielnicy.

Składaj roboty za zero złotych – warsztaty z robotyki dla dzieci. 413 głosów, koszt: 12 550 zł
Projekt dotyczy przeprowadzenia dwudziestu 90-minutowych spotkań.
Zajęcia polegają na konstruowaniu robotów i pojazdów z klocków Lego, które później można obsługiwać z wykorzystaniem specjalnych aplikacji na urządzeniach mobilnych (tablety).
Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 5-10 lat.

Domowe kino w bibliotece na kocu i przy popcornie. 410 głosów, koszt: 9 000 zł
W Wypożyczalni nr 17 zorganizowane będą seanse filmowe w luźnej, domowej atmosferze ― na kocach, poduszkach i przy popcornie z mikrofalówki.
Z oferty korzystać będą bezpłatnie różne grupy odbiorców, np.
-sobotnie poranki z bajką – dla najmłodszych użytkowników biblioteki,
-środowe wieczory – dla dorosłych (przerwa w codzienności, w środku tygodnia),
-młodzieżowe piątki – dla młodzieży na dobry początek weekendu.

Teatrzyki w bibliotece. 401 głosów, koszt: 15 000 zł
Projekt przewiduje wystawienie cyklu spektakli teatralnych (od 16 do 20) dla dzieci w wieku 2 – 8 lat w czterech placówkach Biblioteki.

WenDo – skuteczna samoobrona dla kobiet i dziewcząt. 392 głosy, koszt: 4 420 zł
Jeden cykl warsztatów na Okęciu (np. w SP227 / SP88 lub DK) drugi cykl we Włochach (np. w LO przy ul. Solipskiej lub w DK).
Bezpłatne warsztaty WenDo są przeznaczone dla kobiet i dziewcząt, łączące naukę samoobrony fizycznej z samoobroną psychiczną. Uczą jak w każdej możliwej sytuacji przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczą także, jak reagować na przemoc. Od „zwykłej” samoobrony WenDo różni się między innymi tym, jak wielkie znaczenie przywiązuje do asertywności. WenDo jako sztuka samoobrony psychicznej pokazuje, jak ważna jest umiejętność rozwiązywania konfliktów i profilaktyki przemocy. Aby trenować WenDo nie potrzeba siły ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić.

Tyle mówią wyniki głosowania. Ale co powiecie Państwo? Czy uważacie, że proces głosowania i komentowania BO daje możliwość dialogu z autorami? A jak autorzy oceniają te proces? Czy mieliście problemy przy zgłaszaniu projektów, w czasie ich oceny? I wreszcie: co z tymi, których propozycje odrzucili urzędnicy? Dlaczego tak się stało i czy uważacie Państwo, że ocena negatywna była słuszna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *