Włochowskie Pola Karolińskie – jeszcze nadal zielone

Pola Karolińskie, położone między dzielnicami Ursus i Bemowo, były kiedyś zielonym mało zagospodarowanym terenem. Obecnie w okolicy powstało kilka dużych osiedli. W 2018 roku mieszkaniec jednego z nich dostrzegł potencjał, znajdującej się nieopodal, zadrzewionej działki. W ramach budżetu obywatelskiego złożył projekt dotyczący utworzenia na tym terenie parku. Okazało się to niemożliwe z powodu ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Pomysł jednak spodobał się tak bardzo innym mieszkańcom, że postanowili oni wspólnie zawalczyć o park.

Początkowo temat zmiany mpzp i utworzenia parku na Polach Karolińskich rozwijał się pomyślnie dla mieszkańców. Pozytywnie nastawieni, wspólnie zbierali podpisy pod petycją, kontaktowali się z Urzędem Dzielnicy oraz Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego (BAiPP). Jeszcze w połowie 2018 roku, odbyła się w tym temacie pierwsza dzielnicowa komisja, a następnie sesja Rady Dzielnicy. Po wyborach samorządowych prace były kontynuowane w kadencji 2018-2024. Po okresie pozytywnych wypowiedzi i zapewnień o zmianie mpzp, nastała cisza. W listopadzie 2021 roku do opinii publicznej dotarła informacja o odkryciu roszczeń do działki i w związku z tym brakiem rekomendacji BAiPP do zmiany mpzp, do czasu regulacji stanu prawnego działki. Pozytywnym impulsem była z pewnością informacja z listopada 2022 roku o możliwym zakończeniu sprawy roszczeń. Jednak wiadomość przekazana w odpowiedzi na pisma jednej z mieszkanek, przez ówczesnego Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Włochy, o rekomendowaniu działki pod zabudowę oraz następna o kontynuowaniu sprawy roszczeń szybko rozwiała nadzieję.

IMG 20230818 220157 300x258 - Włochowskie Pola Karolińskie - jeszcze nadal zielone IMG 20240828 170442 300x169 - Włochowskie Pola Karolińskie - jeszcze nadal zielone

Mieszkańcy postanowili jednak po raz kolejny wyrazić swoje zdanie w sprawie utworzenia parku na Polach Karolińskich. Wspierani przez liczne środowiska, organizacje pozarządowe i lokalnych społeczników oraz polityków, chodzili na spotkania z przedstawicielami Zarządu Dzielnicy, rozmawiali z Radnymi, pisali pisma, promowali temat i organizowali sąsiedzkie imprezy i spotkania. Ponownie zebrali ponad tysiąc podpisów pod wnioskiem w sprawie utworzenia parku i we wrześniu 2023 roku złożyli go w Urzędzie Miasta. W związku ze złożonym pismem, w listopadzie 2023 roku jedno z lokalnych stowarzyszeń wyszło z inicjatywą zorganizowania spotkania przedstawicieli Zarządu m. st. Warszawy i BAiPP z mieszkańcami zainteresowanymi sprawą parku. Urząd Miasta nie wyraził jednak chęci uczestniczenia wtedy w takim spotkaniu, podkreślając jednocześnie, że Urząd Dzielnicy może utworzyć teren zieleni zgodnie z obowiązującym mpzp. Miasto nie odniosło się jednak do zmiany wcześniejszego stanowiska i planów zabudowy działki. Urząd Dzielnicy, pytany o możliwość utworzenia terenu zieleni, wskazywał na fakt, że planowana budowa przyczyni się do zniszczenia znajdującej się na działce zieleni, więc niezasadne jest inwestowanie teraz w ten teren. Podkreślając, że ewentualne działania jakie mógłby podjąć mogą dotyczyć jedynie terenu poza granicami zabudowy, który stanowi mały procent działki. Do spotkania i porozumienia w sprawie parku, nie doszło.

W lutym bieżącego roku, na spotkaniu w Urzędzie Dzielnicy, Burmistrz poinformował o planach podjęcia działań wspierających sprawę utworzenia Parku, a w kwietniu złożył pismo do Zarządu m. st. Warszawy, z propozycją budowy mieszkań miejskich w innym miejscu dzielnicy. Zgodnie z aktualnie posiadanymi przez mieszkańców informacjami, Miasto nie odniosło się nadal do tej propozycji, podobnie jak do rekomendacji działki do zabudowy. Smuci również fakt, spodziewanego jednak mocno widocznego, ogólnego zmniejszenia zainteresowania sprawą Parku, względem czasu ostatniej kampanii samorządowej. Docierające do mieszkańców informacje, nie napawają optymizmem, jednak nadal podejmują oni działania w celu ochrony planistycznej znajdującej się na działce zieleni i powstania obiecanego parku. Warto w tym miejscu przypomnieć o trwających konsultacjach nad Strategią 2040+ i Planem Ogólnym, w ramach których do 30.09 br. można składać uwagi do przeznaczenia powyższego terenu na zieleń urządzoną.

Oczywiste jest, że nie każdy pomysł jest możliwy do zrealizowania. Jednak w tym przypadku park był już wcześniej obiecany mieszkańcom. Mieszkańcom, którzy włożyli w ten projekt dużo czasu i sił. Wielu spraw nie mogą jednak rozwiązać sami. Potrzebują do tego interwencji Polityków i Urzędników, dla których ich głos powinien być istotnym impulsem do działania. Tak jak w poprzednich latach, mieszkańcy otrzymali zapewnienia od nowego Zarządu oraz Radnych Dzielnicy o poparciu dla inicjatywy utworzenia parku. Czas pokaże czy wykażą się oni realną pomocą i czy ciągnąca się od kilku lat sprawa utworzenia oficjalnych terenów zielonych na Polach Karolińskich zakończy się pomyślnie dla mieszkańców.

Opracowała: Magdalena Tomczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *