Szkoła cnót i charakterów – 70 lat szkoły na Promienistej

Otwarta kilka zaledwie lat przed okupacją, kiedy  to zakazano nauki w polskich szkołach,musiała przenosić z miejsca na miejsce. Szkoła o bogatej historii, naznaczonej piętnem wojny, której nauczyciele i uczniowie nieugięcie kontynuowali naukę nawet w najcięższych czasach.

Pierwsza siedziba szkoły mieściła się na parceli przy ul. Promienistej, podarowanej przez rodzinę Koelichenów. Nowoczesny budynek wybudowany został z funduszy Komitetu Budowy Szkoły.

Książka opisuje także inne włochowskie szkoły, w tym szkołę podstawową nr 3 przy ul. Sieradzkiej. Jakich nauczycieli zapamiętali uczniowie? Zacnych, i takich, którzy dali się wszystkim we znaki, jak nauczycielka matematyki, która „Strach budziła u rodziców i uczniów. Niesfornych przywoływała do porządku słowem i czynem. Wszyscy jej uczniowie pamiętają, że słowa i czyny były niezwykle piekące. Kto miał kłopoty z matematyką, nie mógł liczyć na jej pobłażliwość. Była chyba jedyną matematyczką, wymagającą od uczniów szkoły podstawowej biegłej znajomości dwucyfrowej tabliczki mnożenia. Ta znienawidzone w szkole metoda, w przyszłości bardzo się przydawała.”

A jak wyglądało życie uczniów podczas przerw i kto nim rządził? Oczywiście – pani woźna. „Wszyscy na długo zapamiętali zażywną postać stojącą na półpiętrze – w lewej ręce mosiężny dzwonek (…)”.

Książka autorstwa Juliusza Boruckiego, wydana z okazji siedemdziesięciolecia istnienia placówki, to 100 stron jej historii, opatrzonej zdjęciami datowanymi od lat trzydziestych zeszłego stulecia do roku 2005. Wydana została przez LXXIII Liceum Ogólnokształcące. Rozpoczyna się rysem historycznym Miasta-Ogrodu Włochy, by dać wyobrażenie o tle, na jakim wydarzenia szkolne się rozgrywały. Dalej przeczytamy o działalności szkoły, zagłębimy się we wspomnienia wraz z nauczycielami i absolwentami. Znajdziemy także listę osób tworzących grono pedagogiczne oraz tych, którzy zdawali tam maturę w latach 1995-2008. Jest nawet przedwojenny spis ulic, abyśmy nie zagubili się, krążąc po okolicy wraz z bohaterami książki.

Warto zwrócić uwagę na tytuł. Szczególnie teraz, w czasie tak dynamicznych, często dramatycznych zmian systemu edukacji. Kogo zapamiętają uczniowie? Nauczycieli zacnych, wymagających, niezłomnych. Były w naszej historii czasy niezwykle trudne, ale i wtedy szkoły działały. Przekazywano wiedzę, uczono wielu przedmiotów. Ale co tak naprawdę pozostaje z czasów szkolnych? Co liczy się na całe życie? Co tak naprawdę kształtują nauczyciele i inni pracownicy szkół i co obecne pokolenie uczniów poniesie w przyszłość – nie tylko własną, ale i naszą, rodziców, bo przecież to ci młodzi ludzie za kilkanaście lat będą nas leczyć, budować miasta, rządzić nami, kształtować ten kraj? Cnoty i charakter, tak jak pokazuje historia szkoły na Promienistej.

Zapraszam do lektury. Książkę można wypożyczyć we włochowskiej bibliotece.

Marta Pająk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *