Porozmawiajmy o adopcji

 

M.P.:Co to jest „procedura adopcyjna”? Widziałam to słowo w ogłoszeniu adopcyjnym…

Agnieszka Ducin: W schronisku na Paluchu, żeby adoptować zwierzaka należy przystąpić do procesu adopcji. To znaczy: w przypadku psów wymagane są minimum dwa spacery przed-adopcyjne w towarzystwie wolontariusza psa oraz wypełnienie ankiety przed-adopcyjnej. W przypadku kotów sama ankieta- należy też pamiętać o zabraniu kontenera do przewozu kota. Może brzmi groźnie, ale tak naprawdę proces adopcji jest po to, żeby jak najlepiej dobrać konkretnego zwierzaka, żeby po adopcji wszystko układało się szczęśliwie i dobrze dla ludzi i ich nowego podopiecznego na czterech łapach.

M.P.:Po co te wszystkie pytania od wolontariuszy? Czy nie mogą mi zaufać?

A.D.To prawda! Zadajemy bardzo dużo pytań, czasem może to wydawać się dziwne i trochę stresujące ale nie należy się bać! Dzięki temu możemy udzielić wielu cennych wskazówek i podpowiedzi. Adopcja jest zawsze stresem dla zwierzęcia i jego nowych opiekunów. Dla psa czy kota adopcja to duża zmiana w życiu. Nowe miejsce, nowi ludzie – stres. Dzięki spacerom przed-adopcyjnym już w warunkach schroniska piesek może nawiązać relację z nowymi opiekunami co pozwala zminimalizować stres. Zaufanie to nie wszystko! Każda adopcja musi być przede wszystkim przemyślana, odpowiedzialna i mądra! Musimy pamiętać, że adoptując zwierzaka bierzemy na sobie ogromną odpowiedzialność.

M.P.: Czy mogę adoptować zwierzaka, jeśli nie mam doświadczenia z nimi? Nie miałam nigdy psa ani kota.

A.D.: Oczywiście! Każdy z nas kiedyś ma zwierzaka „pierwszy raz w życiu”, ale trzeba się do tego przygotować. Przemyśleć czy mamy warunki, czas oraz środki finansowe na opiekę weterynaryjną. Zastanowić się, jak sobie poradzimy z opieką nad zwierzęciem w czasie wyjazdu wakacyjnego bądź służbowego albo problemów behawioralnych. Wolontariusze schroniska na Paluchu służą swoją wiedzą, doświadczeniem oraz pomocą.

M.P.: Czy mogę liczyć na pomoc już po adopcji?

A.D.: Jak najbardziej! Nigdy nie zostawiany bez pomocy i opieki po adopcji naszych byłych podopiecznych. Wolontariusze pomagają po adopcji zaczynając od wprowadzenia do domu psa czy kota, rekomendacji sposobu żywienia, lekarzy weterynarii czy rozwiązania problemów behawioralnych. Można również skorzystać z pomocy schroniskowych behawiorystek, przez trzy miesiące po adopcji można uzyskać bezpłatną poradę behawioralną telefonicznie oraz konsultację na terenie schroniska. Przygotowaliśmy również poradniki poadopcyjne, które można uzyskać przy adopcji oraz są na stronie www schroniska.

Z Agnieszką Ducin, wolontariuszką na Paluchu i jej wspaniałym podopiecznym pieskiem Niuniem, który oczywiście jest do adopcji, rozmawiała Marta Pająk.

Kontakt w sprawie adopcji Niunia 1566/18: Agnieszka 693-141-535, Janusz 888-872-564.

Zdjęcie: Łukasz Jarkowski.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *