O planie zagospodarowania przestrzennego
Przed mieszkańcami i włodarzami Warszawy stanęło bardzo duże i niezwykle ważne wyzwanie! W przeciągu kilkunastu najbliższych miesięcy mamy zaprogramować przyszłość naszego miasta na najbliższe 20 lat.
W zeszłym roku parlament uchwalił nową ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ustawa weszła w życie w dniu 24 września 2023. Ten nowy akt prawny nakazuje gminom w całym kraju opracować i uchwalić 2 nowe dokumenty prawa miejscowego tj, Strategię Rozwoju oraz Plan Ogólny gminy. Formalnie brak jest w ustawie wskazania konkretnej daty w jakiej gminy mają uchwalać te akty prawne, ale z dniem 01.01.2026 z mocy ustawy przestaną obowiązywać obecne Studia Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego i jednocześnie wejdzie w życie zakaz wydawania przez urzędy Warunków Zabudowy (WZ) na terenach nie objętych Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego jeśli nie będzie uchwalony Plan Ogólny. Co gorsze, jeśli nie zostanie uchwalony plan ogólny, nie będzie też można uchwalać nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp).
Władze dużych miast w tym oczywiście Warszawy zwracały ustawodawcom uwagę jeszcze na etapie legislacji, że termin 31.12.2025 jest bardzo krótki na opracowanie, skonsultowanie i uchwalenie dwóch tak potężnych dokumentów. Jeśli Warszawie się nie uda tego zrobić w tym terminie, to na terenach na których nie obowiązuje mpzp, nie da się ustalić Warunków Zabudowy a co za tym idzie uzyskać pozwolenia na budowę.
Problem Włoch
W dzielnicy Włochy blisko 90% powierzchni nie jest objęta planami zagospodarowania przestrzennego pomimo, że do ich sporządzenia władze dzielnicy przystąpiły wiele lat temu. Niektóre nieuchwalone plany mają już historię nastoletnią. Jeżeli miasto nie uchwali wskazanych przez ustawę dokumentów do końca 2025 roku, w naszej dzielnicy nastąpi totalny paraliż budowlany. Nie da się wybudować, przebudować czy rozbudować praktycznie żadnej infrastruktury. Oczywiście ten problem będą miały też inne dzielnice tyle, że każda w innej skali, gdyż każda ma inny procent powierzchni objętej mpzp. We Włochach ten problem byłby największy.
Nowe dokumenty
Ustawa wprowadza do obrotu prawnego 2 nowe dokumenty, które po uchwaleniu przez gminy będą miały status prawa miejscowego. Dokumenty te w swoim założeniu mają zastąpić dokument określany jak Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Mają przejąć rolę studium ale mieć też szereg nowych funkcji których część obecnie posiadają mpzp.
Strategia 2040+
Pierwszym nowym dokumentem będzie strategia rozwoju miasta na najbliższe 20 lat. Celem tego dokumentu jest określenie strategi rozwoju gminy w zakresie społecznym, gospodarczym i przestrzennym oraz struktury funkcyjno-przestrzennej gminy.
Plan Ogólny
Plan ogólny będzie składał się z następujących elementów:
A. podział miasta na strefy planistyczne (element obowiązkowy)
B. gminne standardy urbanistyczne (element obowiązkowy)
C. obszar uzupełnienia zabudowy (element fakultatywny)
D. obszar zabudowy śródmiejskiej (element fakultatywny)
Najważniejszym walorem Planu Ogólnego versus Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego jest fakt, że w odróżnieniu od studium, plan ogólny będzie elementem prawa miejscowego na podstawie którego będą wydawane Warunki Zabudowy.
Plan ogólny musi opierać się na przyjętej uprzednio strategii rozwoju gminy.
Z braku czasu oba dokumenty będą tworzone i konsultowane jednocześnie i wymóg ustawowy, aby strategie przyjąć przed planem ogólnym prawdopodobnie zostanie zrealizowany w ten sposób, że na tej samej sesji rady m. st. Warszawy dokument Strategii 2040+ będzie głosowany na chwilę przed głosowaniem Planu Ogólnego.
Rola mieszkańców
W tym miejscu dotarliśmy do clou tego artykułu.
Już na początku lipca br. rada m. st. Warszawy podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia obu wymaganych prawem dokumentów. W uchwale tej znalazł się też terminarz kolejnych działań zmierzających do powstania i uchwalenia dokumentów.
Warszawiacy będą mogli wypowiedzieć się na temat strategii oraz planu ogólnego w dniach 4-30 września br. Forma konsultacji jest identyczna jak dotychczasowe konsultacje mpzp. Formularz uwag i wniosków jest dostępny na stronie internetowej urzędu miasta. Formularz wypełniony i podpisany można wysłać mailem lub osobiście złożyć w urzędzie dzielnicy.
Nasz czas
Kochani, to jest nasz czas! Weźmy wszyscy udział w tych konsultacjach i zaprogramujmy przeszłość naszej dzielnicy i naszego miasta. Zaplanujmy miejsca gdzie powstaną szkoły, przedszkola, żłobki. Zaplanujmy przebieg linii metra, a może nawet dwóch linii metra. Zaplanujmy sieć transportową (autobusy, tramwaje) . Zaplanujmy tereny rekreacyjne, zieleń. Ograniczmy ekspansję blokowisk i hałasu! To naprawdę jest nas czas! Teraz albo nigdy! Zapewnijmy sobie komfortową przyszłość! Inaczej ktoś zdecyduje za nas i nie będziemy zadowoleni.
Konsultację są bardzo krótkie, bo i czasu jest bardzo mało wbrew pozorom. Ale właśnie dlatego zmobilizujmy się jak nigdy wcześniej i zaplanujmy to co my chcemy i potrzebujemy, żeby nie zrobili za nas tego urzędnicy, którzy w co chcę wierzyć nie mają złych intencji, ale często nie są nami, mieszkańcami dzielnicy Włochy i nie czują naszych potrzeb tak jak my je czujemy.
Formularz uwagi dostępny na:
Kochani! Do dzieła!