Cóż tam, panie, w polityce?

Cóż tam, panie, w polityce?

Interesujemy się działalnością rady dzielnicy głównie przy okazji wyborów. Dyskutujemy, wybieramy, głosujemy… Później często nie zastanawiamy się nawet, co dzieje się we włochowskim ratuszu, aż do następnych wyborów. Chcielibyśmy przybliżyć Państwu działalność Rady Dzielnicy Włochy, zachęcić do obserwowania jej, a może nawet wybrania się na posiedzenie rady lub komisji.

O działaniach Rady dowiemy się łatwo z Internetu

Na stronie www.bip.warszawa.pl znajdą Państwo zakładkę Urzędy Dzielnic, i dalej – Rada Dzielnicy oraz Sesje. Przejrzysta tabela poinformuje nas o tym, kiedy odbyła się sesja, jaki był jej przebieg (protokół); załączone są też m.in. listy obecności czy imienne wyniki głosowań. Wreszcie – nagranie na żywo z obrad. Zapowiadana jest także najbliższa sesja, co nasz włochowski urząd ogłasza również na swoim profilu www.facebook.com/warszawawlochy.

W obecnej kadencji odbyło się dotąd sześć sesji rady dzielnicy (23.11.2018, 11.12.2018, 18.01.2019, 31.01.2019, 14.02.2019). Pierwsze sesje to zwykle wybory członków komisji i wiele spraw organizujących działanie rady.

Na dzień dzisiejszy protokół z obrad z dnia 18 stycznia nie został jeszcze zatwierdzony, a tym samym opublikowany. Ale wiemy już (z pozostałych dokumentów dostępnych na stronie), że pozytywnie zaopiniowano załącznik dzielnicowy do projektu Uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy w sprawie budżetu na rok 2019 oraz zaproponowano dwie poprawki. Podjęto uchwałę zmieniającą Uchwałę dotyczącą Rady Seniorów Dzielnicy Włochy oraz uchwałę tworzącą Radę Seniorów naszej dzielnicy. Nie były to oczywiście jedyne punkty porządku obrad.

31 stycznia głosowano w sprawach:
  • Przyjęcia stanowiska w sprawie remontu stacji PKP Warszawa Włochy
  • Przyjęcia stanowiska w sprawie monitorowania jakości powietrza w Dzielnicy
  • Przyjęcia stanowiska w sprawie meczu derbowego Włoch

Jak Państwo widzą, rada zajmuje się różnymi sprawami, dotyczącymi nas wszystkich tu i teraz. Pamiętajmy, że zarówno na obrady rady, jak i komisji, można przyjść, a nawet zabrać głos. Oczywiście, po uprzednim ustaleniu tego z przewodniczącymi danej komisji czy rady. Jest to prawo dostępu do informacji o działalności organów władzy publicznej, zagwarantowane nam w Konstytucji.

Istnieją uzasadnione przypadki, gdy informacje te nie są udostępniane (np. tajemnica państwowa lub służbowa), jednak są to wyjątki.

Uważam, że warto śledzić działalność rady. Zgłaszać nasze problemy i podpowiadać rozwiązania – radni są mieszkańcami Włoch, ale nikt nie wie wszystkiego o każdym osiedlu, każdej ulicy. Może wskażemy na jakąś kwestię, może podpowiemy sami jej rozwiązanie? Ja sama mam takie doświadczenia jeszcze z poprzedniej kadencji – współpraca i dialog zawsze są krokiem do przodu, nawet jeśli małym. Bywają kwestie trudne, problemy czasem się piętrzą. Ale jeśli będziemy próbować od razu się do nich wspólnie odnieść, mamy większą szansę je rozwiązać. Radni  i Mieszkańcy to nie „oni i my”. Bądźmy jedną drużyną.

Marta Pająk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *