Budżet Obywatelski 2025

W zeszłym roku pojechałem na galę ogłoszenia wyników oraz rozdania nagród 10-ej edycji Budżetu obywatelskiego która odbyła się w sali marmurowej PKiN.
Nie ukrywam, że poczułem się nieswojo gdy odkryłem, że prawdopodobnie na sali jestem jedynym przedstawicielem dzielnicy Włochy. Z innych dzielnic pojawiły się całe zwarte grupy mieszkańców, kilkoro radnych, urzędnicy poszczególnych dzielnic koordynujący wykonanie projektów. Jeszcze bardziej zrobiło mi się nie miło jak się okazało po ogłoszeniu wyników z 18-u dzielnic, że nasza dzielnica zajęła ostatnie miejsce w rankingu frekwencji głosowania.  Prawda o naszej społeczności Włochowskiej jest taka, że nie dość, że mało projektów zgłaszamy to jeszcze niewielki odsetek z nas głosuje.
W dzielnicy w której mieszka ponad 40 tys. mieszkańców, „zwycięskie” projekty uzyskują raptem kilkaset głosów.

Drodzy mieszkańcy!
Czas najwyższy to zmienić!

W czerwcu tego roku będziemy mieli możliwość po raz 11-y zagłosować na projekty z tzw. Budżetu Obywatelskiego. Budżet Obywatelski to jest jedna z nielicznych w naszym systemie państwowym form samorządności bezpośredniej. Zgodnie z ustawą duże miasta mają obowiązek (mniejsze mogą zrobić to dobrowolnie) przeznaczyć 0,5% budżetu miasta na projekty zgłoszone przez mieszkańców w trybie konkursu, którego jurorami są wszyscy mieszkańcy. W związku z powyższym w roku 2025 w naszej dzielnicy pula środków finansowych na te projekty wynosi 1 798 303 zł. Pojedynczy projekt nie może być droższy niż 359 661 zł. W tej edycji
zostało zgłoszonych 58 projektów z czego jedynie 44 zostały dopuszczone do głosowania. Około ¼ projektów
została zgłoszona przez czworo radnych naszej dzielnicy.
40-to tysięczna społeczność mieszkańców Włoch zgłosiła
raptem 43 projekty z czego 12 nie pokonało sita urzędniczej oceny (niektóre odrzucone bezzasadnie). Każdy z nas (również małoletni) ma możliwość wybrać 15 projektów w naszej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich. Skoro dopuszczonych do głosowania w naszej dzielnicy jest 44 projektów to w zasadzie każdy mieszkaniec może zagłosować na co trzeci projekt. Jeżeli podczas głosowania nie wybierzemy samych najdroższych projektów to jest szansa duża, że zrealizowane w większości te na które zagłosujemy. Jeśli zagłosujemy na projekty najdroższe, to puli środków starczy na 5 góra 6 projektów.
Jeśli wybierzemy te „tanie” to pieniędzy starczy nawet na 30 projektów. Patrząc na statystyki poprzednich
edycji to mieszkańcy raczej stosują w głosowaniu miks projektów drogich i tanich co w efekcie skutkuje realizacją kilkunastu projektów w każdej edycji. Drodzy mieszkańcy, głosować będziemy mogli w dniach 15 – 30 czerwca. Są dwie dostępne formy głosowania. Przez internet oraz w formie papierowego formularza który trzeba zdeponować w urzędzie dzielnicy.

Co warto wiedzieć?
  1. Możesz zagłosować tylko raz – internetowo albo papierowo. Jeśli zagłosujesz dwa razy, obydwa Twoje głosy będą nieważne.
  2. Nie trzeba być zameldowanym w Warszawie – głosować może każdy mieszkaniec i mieszkanka Warszawy.
  3. Nie trzeba być pełnoletnim – głosować możesz w każdym wieku. Jeśli masz mniej niż 13 lat, musisz poprosić o zgodę rodzica lub opiekuna.

Jestem realistą i zdaje sobie sprawę, że raczej nie osiągniemy podium frekwencyjnego, ale dobrym krokiem na przód byłoby osiągniecie środka stawki. Gdybyśmy zajęli miejsce w pierwszej 10-ce ja osobiście bym był usatysfakcjonowany zarówno jako głosujący mieszkaniec jak i autor zgłoszonych przez siebie projektów. Życzę wszystkim dużej frajdy podczas przeglądania i wybierania projektów oraz satysfakcji jeśli wybrane przez was projekty wygrają plebiscyt. Wyniki głosowania poznamy
16 lipca 2024 r.

Budz╠çet obywatelski granatowe zg┼éaszam 300x110 - Budżet Obywatelski 2025

Opracował: Wojciech Łańcucki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *