Warszawa, dnia 20 września 2023 r.

1 300x191 -

Stowarzyszenie Wspólnota

Mieszkańców Dzielnicy Włochy

ul. Rybnicka 18

02-405 Warszawa

Biuro Architektury i Planowania

Urzędu m. st. Warszawy

dot. zgłoszenia uwag do

projektu Studium dla m. st. Warszawy

W związku z przygotowanym projektem Studium dla m. st. Warszawy oraz informacją o zgłaszaniu uwag pomimo zaniechania prac nad nim, przedstawiamy nasze uwagi i sugestie dotyczące części dla obszaru Dzielnicy Włochy.

Poniższe przykłady nie wyczerpują wszystkich przypadków, natomiast wskazują, że należałoby dokonać ponownej analizy stanu istniejącego pod kątem jego prawidłowego rozpoznania oraz dokonać aktualizacji, gdyż na niektórych obszarach nastąpiły znaczne zmiany funkcjonalno-przestrzenne. Analiza ta mogłaby objąć zarówno uwarunkowania jak i kierunki rozwoju. Na terenie Dzielnicy Włochy w ostatnich kilku latach rozpoczął się bardzo dynamiczny rozwój inwestycji budowlanych, na co przypuszczalnie miała wpływ stosunkowo dobra komunikacja wynikająca z bliskości do Centrum i możliwości korzystania z przejazdów SKM, KM i WKD. Większość inwestycji to osiedla mieszkaniowe ale należy odnotować także rozwój w obszarze przemysłowo-magazynowym. Studium niestety tej dynamiki rozwoju nie uwzględniło.

Uwagi z zakresu – struktura funkcjonalno przestrzenna

1. Wnosimy o ustalenie dla działki nr ew. 66/3 obr. 2-05-06 położonej przy Al. Krakowskiej 205/211, Warszawa Włochy, funkcji analogicznej jak na działkach sąsiednich tj. tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej.

Uzasadnienie: Projekt Studium na ww. działce nr ew. 66/3 przewiduje tereny zieleni publicznej (ZP). Przedmiotowa działka wraz z działkami sąsiednimi stanowi funkcjonalno-użytkowy kompleks, działającej od dziesięcioleci rodzinnej firmy ogrodniczej Tomaszewski Sp. z o.o. Teren ten nie tylko stanowi aktualne zabezpieczenie kredytów przedsiębiorstwa ale także, a może przede wszystkim jest przeznaczony pod kolejny etap rozbudowy istniejących na sąsiedniej działce sklepu i szklarni. Planowana budowa budynku handlowo-usługowego ma na celu utworzenia centrum ogrodniczego przy Al. Krakowskiej, wniosek o wydanie warunków zabudowy procedowany jest od listopada 2022 r. Planowana jest także budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych, z jednej strony wpisując się w miejski plan zwiększenia ilości inwestycji mieszkaniowych w dzielnicy Włochy a z drugiej jako zaplecze socjalne dla pracowników firmy. Należy mieć także na uwadze, iż jest to teren położony bezpośrednio przy głównej ulicy o znacznym natężeniu ruchu, dobrze skomunikowany z centrum Warszawy co predestynuje go do zintensyfikowanych funkcji miejskich mieszkalno-usługowych (MU). Ponadto w bliskiej okolicy zgodnie z projektem Studium znajdują się tereny zieleni, obszary oznaczone ZP, ZU, ZD – teren fortu (odległość ok 450 m na południowy zachód), teren ZD – (odległość ok. 450 m na wschód). Niezależnie od powyższego wydaje się, że niedawne zlikwidowanie parku z placem zabaw, w bezpośrednim sąsiedztwie działki nr ew. 66/3 tj na terenie pomiędzy ul. Kazimierza Wielkiego a ul. Skromną i zabudowanie tego terenu wskazuje raczej na fakt, iż ilość zieleni parkowej na tym terenie można uznać za wystarczającą. W opinii Stowarzyszenia przeznaczanie pojedynczej prywatnej działki położonej bezpośrednio przy Al. Krakowskiej na tereny zieleni publicznej a tym samym blokowanie rozwoju i funkcjonowania przedsiębiorstwa jest działaniem całkowicie nie trafionym z punktu widzenia planistycznego bo zamiast stwarzać warunki rozwoju to takie działanie utrudnia i uniemożliwia rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Należy tu podkreślić, że przedsiębiorstwo ogrodnicze Tomaszewski Sp. z o.o. jest nie tylko jednym z najstarszych podmiotów w tej okolicy, ale również jednym z większych pracodawców. Zatrudnia kilkaset osób, co przekłada się na dobrobyt wielu rodzin w naszym regionie. Firma nie tylko generuje dochód i miejsca pracy, ale także aktywnie angażuje się we wsparcie lokalnej społeczności poprzez działania społeczne.

2 300x209 -


Wycinek części rysunkowej Projektu Studium, widoczne ZP, ZU i ZD w pobliżu Nieruchomości.

2. Wnosimy o ustalenie dla działek nr ew. 33 i 69 obr. 2-07-05, Warszawa Włochy, funkcji analogicznej jak na działkach sąsiednich tj. odpowiednio tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i produkcyjno-usługowej.

Uzasadnienie: Projekt Studium na ww. działkach nr ew. 69 i 33 obr. 2-07-05 przewiduje tereny zieleni publicznej (ZP). Przedmiotowa nieruchomość aktualnie stanowi teren inwestycyjny pod zabudowę usługowo-mieszkaniową. Nie ma podstaw do zmiany przeznaczenia na tereny zieleni publicznej, gdyż w bezpośrednim sąsiedztwie działki znajduje się fort Okęcie i ogródki działkowe, gdzie są już tereny zielone oznaczone w projekcie Studium jako ZP, ZU, ZD. Tworzenie kolejnych terenów zielonych obok już istniejących, na terenach inwestycyjnych to bezpodstawne marnowanie przestrzeni przewidzianych pod zabudowę. Takie działanie sprzyja rozpraszaniu się zabudowy, co jest złą tendencją urbanistyczną zarówno w zakresie kształtowania przestrzeni i krajobrazu jak i nie wykorzystania potencjału infrastrukturalnego. Należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to też działanie na szkodę właścicieli działek, którzy nie mogą w sposób stabilny planować i realizować inwestycji ze względu na nieustająco zmieniające się koncepcje urbanistyczne.

3 300x225 -
Lokalizacja działek nr ew. 33 i 69 obr. 2-07-05 na rysunku projektu Studium oznaczona czerwoną strzałką

3. Wnosimy o ustalenie działki nr ew. 72 obręb 2-07-05 przy ul. Muszkieterów 43, Warszawa Włochy, jako terenu usług publicznych, kultury i sportu oraz zieleni publicznej.

Uzasadnienie: Działka przy Muszkieterów 43 znajduje się w części dzielnicy, którą można uznać za kulturalną pustynię, brak jest na tym terenie jakichkolwiek miejskich czy dzielnicowych ośrodków. Mieszkańcy tego rejonu już wielokrotnie zwracali się do władz dzielnicy oraz radnych o utworzenie lokalnego ośrodka kultury dającego szansę między innymi na rekreację czy integrację mieszkańców. Dodatkowym atutem jest własność tej działki, gdyż należy do m. st. Warszawa, a zatem pozyskanie jej nie będzie generowało żadnych konfliktów ani problemów.

4 300x201 -

4. Wnosimy o ustalenie dla działki nr ew. 7 z obrębu 2-05-01 przy ul. Równoległej 5, Warszawa Włochy, jako terenu o przeznaczeniu produkcyjno-usługowym oraz nie planowanie infrastruktury miejskiej kosztem powierzchni tej działki.

Uzasadnienie: Na działce przy ul. Równoległej 5 istnieje wybudowany w ostatnich latach nowoczesny zakład produkujący farmaceutyki. Jednak z uwagi na specyfikę branży, zmieniające się technologie powodujące zmiany ciągów produkcyjnych i dostawczych, reżim sanitarny, zmieniające się przepisy oraz podpisane umowy międzynarodowe, zakład produkcyjny musi mieć możliwość przebudowy czy rozbudowy aby mógł spełnić nowe wymagania i standardy. Taki zakład żeby funkcjonować musi mieć nieustającą możliwość transformacji, w sytuacji ustalenia na tym terenie innej funkcji bez dopuszczenia funkcji produkcyjnej, zakład praktycznie zostaje skazany na likwidację a budżet miasta na gigantyczne odszkodowania. Plany powinny uwzględniać istniejącą zabudowę w taki sposób aby nie ograniczać lub nie uniemożliwiać prowadzenia dotychczasowej działalności. W przypadku istniejącej fabryki farmaceutyków.

5. Wnosimy o ustalenie dla terenu oznaczonego w projekcie Studium jako teren WLO-12, położonego pomiędzy Alejami Jerozolimskimi, torami kolejki WKD (od stacji Raków do stacji Salomea) a węzłem drogowym Salomea, funkcji MU mieszkalnej wielorodzinnej z usługami, z wysokością zabudowy do 8 kondygnacji.

Uzasadnienie: Tereny WLO-12 położone po wschodniej stronie Al. Jerozolimskich mają duży potencjał urbanistyczny z uwagi na położenie wzdłuż jednej z głównych ulic wlotowych do miasta. Argumenty przemawiające za przeznaczeniem tych terenów pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami są zarówno z zakresu komunikacji, infrastruktury technicznej oraz przestrzenno-urbanistycznej. Teren ten jest położony stosunkowo blisko centrum i posiada dość dobrą infrastrukturę komunikacji zarówno indywidualnej (samochód lub rower) jak i publicznej. Przystanki WKD Raków i Salomea dają możliwość bardzo szybkiego włączenia się w sieć komunikacyjną SKM i metra, poprzez przystanki Al. Jerozolimskie, Warszawa-Zachodnia czy Warszawa-Śródmieście a planowana rozbudowa metra dodatkowo jeszcze polepszy komunikację. Wykonane już i planowane rozbudowy sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej (nowa stacja ciepłownicza w rejonie ul. Łopuszańskiej i ul. Jutrzenki z dalszą rozbudową sieci wzdłuż ul. Jutrzenki i wzdłuż Al. Jerozolimskich w kierunku Węzła Salomea) a także infrastruktury teletechnicznej predestynują ten teren do intensywnej zabudowy mieszkaniowej z usługami. Należy też zauważyć, że na terenie tym powstały już osiedla z zabudową wielorodzinną (o wysokości budynków do 8 kondygnacji), kolejne są w trakcie budowy, na część terenów zostały już wydane decyzje o warunkach zabudowy dla inwestycji mieszkaniowych, a kolejne wnioski o ustalenie warunków zabudowy są procedowane. Z uwagi na rodzaj istniejącej zabudowy po drugiej stronie Al. Jerozolimskich (zachodniej) wprowadzenie po wschodniej stronie Al. Jerozolimskich zabudowy analogicznej tj. mieszkalno-usługowej o charakterze intensywnym, pozwoli na uzyskanie przestrzeni cechującej się ładem przestrzennym, zgodnym z zasadami prawidłowego komponowania przestrzeni, jednocześnie stworzy to możliwości rozwoju tego obszaru. W tym miejscu ponownie należy zwrócić uwagę na fakt, że nieustająco zmieniające się koncepcje urbanistyczne są działaniem na szkodę właścicieli działek, którzy nie mogą w sposób stabilny planować i realizować inwestycji, a w tym przypadku są także niewykorzystaniem stworzonego dużymi nakładami finansowymi potencjału infrastrukturalnego.

6. Wnosimy o ustalenie w sąsiedztwie strefy MU4 na obszarze WLO-7 na działkach nr ew. 2/2 i 1/2 funkcji usług i sportu wraz z zielenią publiczną, zaś na działce nr ew. 3/2 obręb 0910, funkcji zieleni urządzonej. Takie rozwiązanie jest w aktualnie obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Uzasadnienie: Działki proponowane na ZP (publiczne tereny zieleni) są to działki we władaniu Agencji Mienia Wojskowego i w najbliższej perspektywie czasowej nie ma możliwości utworzenia tam parku. Inna sytuacja jest w przypadku działki 3/2 obręb 0910 ponieważ władającym jest miasto stołeczne Warszawa i działka jest już częściowo urządzona. Kilka lat wcześniej został na tej działce wybudowany skatepark, zaś pozostała część działki jest porośnięta drzewami, co pozwala utworzyć tam w łatwy sposób teren rekreacyjny bez nakładu czasu i kosztów. Natomiast działki nr ew. 2/2 i 1/2 były przeznaczone pod usługi sportu czyli zgodnie z wolą mieszkańców na ośrodek sportu i rekreacji wraz z pływalnią, boiskami i lodowiskiem usytuowany na terenie zieleni urządzonej. Przedmiotowa propozycja jest też zgodna ze stanowiskami rady dzielnicy Włochy i dzielnicy Ursus. Naszym zdaniem warto te plany kontynuować.

5 300x168 -

7. Wnosimy o ustalenie na terenie działek nr ew. 12/1, 12/2, 12/3, 42/1, 42/2, 41/1, obręb 20401 (teren dawnego „Warsowinu”) przy ul. 1 Sierpnia 30b, funkcji zieleni urządzonej wraz terenem przeznaczonym na parking ogólnodostępny na co najmniej 100 miejsc postojowych.

Uzasadnienie: Wskazany teren jest miejscem, które powinno być wykorzystane zgodnie z wolą mieszkańców. Wielokrotnie mieszkańcy wskazywali, że oczekują przedłużenia parku im. Marka Kotańskiego na teren „Warsowinu”. Rejon ten charakteryzuje się deficytem miejsc postojowych, gdyż w czasach gdy budowano te osiedla normy dotyczące ilości miejsc postojowych były drastycznie zaniżone, co współcześnie skutkuje brakiem miejsc postojowych dla mieszkańców, a zatem warto wykorzystać rezerwę terenową w celu poprawy standardów życia w tym rejonie.

8. Wnosimy o nie powiększanie terenu cmentarza znajdującego się na terenie WLO-11 o tereny położone po drugiej stronie ul. Dojazdowej tj. działkę nr ew. 39/1 i 39/2 oraz inne działki dochodzące do ul. Przerwanej a stanowiące własność prywatną.

Uzasadnienie: Zaproponowane powiększenie cmentarza stoi w sprzeczności z decyzją podjętą przez miasto o nie powiększaniu cmentarzy w obrębie miasta. Powiększenie cmentarza likwiduje konieczną barierę sanitarną wynikająca z przepisów prawa, gdyż po powiększeniu cmentarz będzie stykał się bezpośrednio z działkami na których znajdują się budynki mieszkalne jednorodzinne nie posiadające dostępu do wodociągu miejskiego. Kolejną przeszkodą dla takiego rozwiązania jest likwidacja drogi dojazdowej położonej wzdłuż aktualnej linii cmentarza, drogi, która zapewnia dostęp do urządzonych terenów zielonych na tzw. fortach, do schroniska specjalistycznego dla bezdomnych mężczyzn oraz do działek prywatnych. Należy zwrócić także uwagę na fakt, iż powiększenie cmentarza o teren, na którym funkcjonuje schronisko dla bezdomnych mężczyzn, w sytuacji deficytu tego typu placówek też może budzić poważne wątpliwości.

Uwagi z zakresu – komunikacja

1. Wnosimy o przedłużenie linii metra M3 od węzła Żwirki i Wigury do Ursusa z uwzględnieniem przystanków pod Al. Krakowską (możliwość przesiadki do tramwajów), pod stacją WKD Raków, gdzie przewidziana jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pętla tramwajów z Bakalarskiej oraz przesunięciem stacji Wiktoryn pod węzeł Salomea (z jednej stacji obsługa linii M3 i M5 co pozwala na dogodne przesiadki) i dalej śladem linii M5 zgodnie z propozycją w konsultowanym studium uwarunkowań przestrzennych.

Uzasadnienie: Włochy w kierunku centrum są dość dobrze skomunikowane ze względu na linie kolejowe włączone w system komunikacji miejskiej tj. SKM, KM i WKD, natomiast brak jest dobrego połączenia Włoch w kierunku – Mokotów, Służewiec, Ursus, Bemowo. Rozwijające się osiedla w Ursusie (dawne ZPC Ursus, Skorosze) i we Włochach (po obu stronach Łopuszańskiej, Al. Jerozolimskich i Wiktoryn) znacznie wzmogą potoki pasażerskie i wymuszą dogodną komunikację z sąsiadującymi dzielnicami, co w naszej ocenie powinno realizować właśnie metro. Linia M5 zdubluję jedynie istniejące już linie kolejowe i WKD, nie obsłuży jednak żadnych nowych kierunków tak potrzebnych po zachodniej stronie Warszawy.

Proponowane rozwiązanie pozwoli pasażerom docierającym do Warszawy już na przedmieściach przesiąść się do kolejki podziemnej jeszcze przed ścisłym centrum co dodatkowo odciąży pozostałe środki transportu z korzyścią dla mieszkańców wspomnianych dzielnic jak i osób dojeżdżających do Warszawy. Analizy pokazały, że na odcinku mokotowskich linia M3 nie generowałaby wystarczających potoków pasażerskich, obniżając rentowność inwestycji. Proponowane rozwiązanie może znacznie zmienić ten stan rzeczy i wpłynąć pozytywnie na jej opłacalność. Poniżej propozycja zobrazowana graficznie.

6 300x168 -

2. Wnosimy o poprowadzenie linii kolejowej nr 8 w tunelu na odcinkach od Al. Jerozolimskich do ul. Grójeckiej/Al. Krakowskiej oraz od ul. Grójeckiej/Al. Krakowskiej do ul. Żwirki i Wigury.

Uzasadnienie: Linia kolejowa nr 8 przebiega wzdłuż gęsto zaludnionych osiedli. W związku z jej planowaną przebudowom istnieje szansa na uniknięcie uciążliwości rozbudowanej linii dla mieszkańców. Przykrycie linii tunelem skasuje także barierę pomiędzy dzielnicą Włochy i dzielnicą Ochota. Rozwiąże to też problem braku wystarczającej liczby kładek dla pieszych nad linia kolejową. Dodatkowo teren nad linią kolejową można przeznaczyć na tereny rekreacyjne dla mieszkańców.

3. Wnosimy o poprowadzenie trasy N-S w tunelu na odcinkach od ul. Grójeckiej/Al. Krakowskiej do ul. Żwirki i Wigury oraz od Al. Jerozolimskich do ul. Grójeckiej/Al. Krakowskiej.

Uzasadnienie: Nowa trasa N-S tylko w przypadku poprowadzenia jej w tunelu nie spowoduje dodatkowych uciążliwości dla mieszkańców tego rejonu Włoch oraz Ochoty. Poprowadzenie trasy N-S w tunelu nie stworzy kolejnej bariery pomiędzy osiedlami położonymi po jej południowej i północnej stronie. W przeciwnym wypadku przekraczanie trasy N-S będzie stanowiło dużą niedogodność dla mieszkańców Rakowca, Jadwisina, Rakowa i Szczęśliwic. Wziąć pod uwagę należy także aspekt akustyczny, który w połączeniu trasy N-S oraz rozbudowanej linii kolejowej nr 8 będzie wyjątkowo uciążliwy dla mieszkańców. Dodatkowo teren nad linią kolejową można przeznaczyć na tereny rekreacyjne dla mieszkańców.

4. Wnosimy o ustalenie przejazdu bezkolizyjnego w osi ulicy Popularnej, Instalatorów i Drawskiej.

Uzasadnienie: W celu poprawnego skomunikowania wewnątrz dzielnicy Włochy jak również z sąsiednią Ochotą, powinien powstać bezkolizyjny przejazd pod torami kolei WKD w poziomie 0 oraz przejazd nad torami kolei linii 8 oraz planowanej trasy N-S. Podział działek wskazuję, że taka rezerwa była planowana i wnioskujemy aby została zachowana, a w przyszłości takie połączenia drogowe mogły powstać.

Stowarzyszenie WMDW Marcin Lipiec

8 300x209 -7 300x198 -

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *